Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Romeo i Julia - streszczenie

wieczorem. Następnie wręcza swemu służącemu listę gości z poleceniem, by udał się z zaproszeniami. Sługa jednak nie potrafi czytać, prosi więc o pomoc napotkanych przechodniów, którymi okazują się być Romeo i Benwolio. Na wieść o balu Romeo, zachęcony przez kuzyna, postanawia się wybrać do domu wroga, by podziwiać piękno swojej ukochanej (jak się dowiadujemy, cały czas chodziło o Rozalinę). Benwolio obiecuje mu jednak, że znajdzie na balu dziewczynę, która przyćmi pięknością lubą kuzyna i sprawi, że natychmiast zapomni on o dawnym uczuciu.

Scena 3 – pokój w domu Kapuletów

Pani Kapulet rozmawia z Julią na temat jej zdania względem małżeństwa z Parysem. Julia, chcąc być posłuszna matce, obiecuje przyjrzeć się mężczyźnie lepiej podczas balu. Do ich rozmowy ciągle wtrąca się niania Julii – Marta, której wypowiedzi miały prawdopodobnie wzbudzić śmiech w śród widzów.

Scena 4 - Ulica

Romeo wraz z Benwoliem i Merkucjem udają się na bal w domu Kapuletów. Przywdziewają maski, a Merkucjo namawia Romea, by zainteresował się jakąś panną, ten jednak twierdzi, że jest nieczuły na wdzięki kobiece inne niż Rozaliny. Ma również przeczucie, że wizyta w domu wroga może mieć jakieś katastrofalne skutki.

Scena 5 – sala w domu Kapuletów

Bal trwa w najlepsze, Kapulet zachęca młodych do zabawy i ponagla do tańca. Nagle jego siostrzeniec Tybalt orientuje się, iż jednym z gości jest Romeo i chce natychmiast stanąć z nim do walki. Kapulet jednak powstrzymuje młodzieńca przed pochopnym krokiem, nie chce bowiem krzywdzić Romea, który zachowuje się poprawnie, a nadto ma dobrą opinię w mieście. Ochrania go także prawem gościnności. Oburzony Tybalt opuszcza salę.
Tymczasem dochodzi do pierwszego spotkania Romea i Julii. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, ich rozmowę przeplata dwukrotny


Komentarze

    4 + 8 =