Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Romeo i Julia - streszczenie

pocałunek, Romeo natychmiast zapomina też o Rozalinie. Zachwyt nie trwa jednak długo, ponieważ wkrótce oboje dowiadują się, kim dokładnie jest druga osoba. Są przerażani i zrozpaczeni z powodu faktu, że przyszło im obdarzyć miłością kogoś z wrogiego rodu.  


PROLOG

Druga pieśń chóru jest komentarzem do poprzedniej sceny i zapowiedzią kolejnych wydarzeń. Romeo zapomniał już o Rozalinie i zakochał się z wzajemnością w Julii. Ich miłość nie może jednak dojść do skutku z powodu walki między ich rodzinami. Chór obiecuje jednak, że następnych scenach czekają ich pełne radości i szczęścia chwile.


AKT II

Scena 1 – ogród Kapuletów

Romeo chce jeszcze raz zobaczyć swoją nową ukochaną, przechodzi więc przez mur ogrodu i udaje się w poszukiwaniu okna Julii, zapominając o swoich przyjaciołach szukających go. Benwolio i Merkucjo zgodnie dochodzą do wniosku, że miłość zupełnie go zaślepia. Myślą jednak, że wciąż chodzi o Rozalinę.
 
Scena 2 – ogród Kapuletów

Tzw. „scena balkonowa”. Romeo dostrzega na balkonie Julię, która na głos zastanawia się nad uczuciem, które ją spotkało. Przyznaje, że kocha Romea, nie wie, jednak, że on te słowa słyszy. Kiedy w końcu wychodzi z ukrycia i potwierdza, że czuje to samo, Julia jest przerażona, ponieważ gdyby ktoś z jej rodziny zauważył Montekiego, natychmiast by go zabił. I choć bardzo się cieszy, że Romeo wyznał jej miłość, jednocześnie jest zmartwiona, Nie wie bowiem, czy kochanek potrafi być stały. Żąda więc od niego zapewnienia w postaci obietnicy ślubu. Nazajutrz o dziewiątej chce wysłać do młodzieńca swojego posłańca, który ma usłyszeć od niego odpowiedź w tej sprawie. Niańka woła Julię, więc ta w pośpiechu opuszcza balkon i wchodzi do domu. Romeo natomiast postanawia udać się do ojca Laurentego, by dowiedzieć się, czy może liczyć na jego pomoc.


Komentarze

    7 + 10 =