Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Romeo i Julia - streszczenie



Scena 3 – cela ojca Laurentego

Romeo odwiedza ojca Laurentego, który jest zdziwiony, że młodzieniec nie śpi o tak wczesnej porze. Podejrzewa, że nie spał w ogóle i pyta go, czy był u Rozaliny, ten odpowiada jednak, że jego miłość do niej to przeszłość i ma już nowy obiekt uczuć, a jest nim Julia Kapulet. Prosi ojca, by udzielił im ślubu, na co ojciec zgadza się w nadziei, że ich ślub pogodzi skłócone rody Kapuletów i Montekich. Jest jednak zdziwiony, że Romeo tak nagle odkochał się i zakochał na nowo w kim innym. Romeo zapewnia go jednak, że jest to miłość odwzajemniona i nie ma powodu do obaw.

Scena 4 - ulica

Benwolio i Merkucjo rozmawiają o dziwnych zachowaniu i ciągłej nieobecności Romea. Myślą, że nadal chodzi o Rozalinę. Wspominają też o tym, że Tybalt wystosował ponoć list do młodego Montekiego i podejrzewają, że chce on wyzwać Romea na pojedynek. Po nadejściu ich przyjaciela, stwierdzają, że źle wygląda. Romeo jednak jest w dobrym humorze, nawet droczy się z Merkucjem. Nadchodzi Marta – niania Julii, którą dziewczyna wysłała by dowiedzieć się o decyzji Romea w sprawie ślubu. Chce z nim rozmawiać na osobności, jednak nim kompanii Montekiego opuszczają plac, Merkucjo robi niestosowne żarty z piastunki Julii, jednak ona nie pozostaje mu dłużna w docinkach. Romeo po wyjściu przyjaciół oznajmia, że ustalił z ojcem Laurentym kwestię ślubu i Julia, pod pozorem pójścia do spowiedzi, ma przybyć do kaplicy tego popołudnia. Poleca również Marcie, by od służących odebrała plecioną drabinkę, która pozwoli mu dostać się do pokoju ukochanej.

Scena 5 – ogród Kapuletów

Julia bardzo zdenerwowana, czeka na powrót niani. Gdy ta w końcu nadchodzi, Julia pośpiesza ją o udzielenie wiadomości na temat jej ślubu z Romeem. Marta przez jakiś czas dokucza dziewczynie i nie chce zdradzić, czego się


Komentarze

    4 + 7 =