Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Romeo i Julia - streszczenie

go na wygnanie z Werony.

Scena 2 – pokój w domu Kapuletów

Julia – świeżo upieczona małżonka, czeka na swojego ukochanego, ponieważ ma to być ich noc poślubna. Zjawia się jednak Marta i płacząc, wyjawia, że doszło do strasznej tragedii. Początkowo Julia nie może zrozumieć bełkotu niani i myśli, że zginął Romeo, chwilę potem jednak okazuje się, że to Tybalt został zabity, jednakże z ręki jej małżonka. Dziewczyną targają mieszane uczucia, ponieważ z jednej strony kochała kuzyna bardzo mocno, a z drugiej darzy taką miłością Romea. Dowiaduje się również, że Monteki za zabójstwo Tybalta został skazany na banicję, co jest dla niej gorszym wyrokiem niż śmierć. Marta postanawia sprowadzić męża Julii i udaje się do celi ojca Laurentego, gdzie ten się ukrywa.

Scena 3 – cela ojca Laurentego

Ojciec Laurenty oznajmia młodemu Montekiemu wyrok: wygnanie. Romeo jest zrozpaczony, ponieważ podobnie jak Julia traktuje taki obrót sprawy gorzej od wyroku śmierci. Nie słucha rad zakonnika, który stara się mu pomóc. Nadchodzi piastunka Julii z wieściami, że Julia jest tak samo załamana jak jej mąż (gdy Romeo to słyszy, chce popełnić samobójstwo, ale zostaje w porę powstrzymany), jednak chce go zobaczyć tej nocy (na dowód tego, że nie jest to pułapka przesyła swój pierścień). Ojciec Laurenty układa plan dla Romea: ma on udać się do żony, aby ją pocieszyć, a przed świtem zbiec do Mantui, gdzie będzie cierpliwie czekał, aż po jakimś czasie zakonnik oznajmi, że wzięli z Julią ślub i dzięki temu pogodzi skłócone rody Kapuletów i Montekich. Romeo przystaje na tę propozycję.

Scena 4 – pokój w domu Kapuletów

Parys o bardzo późnej porze zjawia się u Kapuletów. Stary Kapulet, przemyślawszy sprawę, obiecuje mu rękę córki. Wesele ma się odbyć już za trzy dni, ponieważ to może ukoi ból Julii po stracie ukochanego


Komentarze

    9 + 9 =