Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Romeo i Julia - streszczenie

nie wie co robić i jeśli on nie znajdzie rozwiązania, dziewczyna popełni samobójstwo. Ojciec Laurenty wpada jednak na pomysł, że podaruje Julii flakonik z tajemniczą substancją, która po wypiciu sprawi, że na czterdzieści dwie godziny będzie ona wyglądać na martwą, a gdy się obudzi w cmentarnym lochu rodziny Kapuletów, zakonnik będzie na nią czekać razem z Romeem, ponieważ poinformuje go o wszystkim wcześniej. Uradowana takim rozwiązaniem Julia oddala się. 

Scena 2 – pokój w domu Kapuletów

Trwają przygotowania do ślubu Julii i Parysa. Ojciec dziewczyny rozmawia z Martą i cieszy się z faktu, że Julia zmieniła zdanie co do jego planów. Gdy dziewczyna nadchodzi, odgrywa przed ojcem scenę żalu i skruchy oraz obiecuje poddać się woli ojca, po czym wychodzi z nianią, by wybrać strój, w którym pójdzie do ślubu.

Scena 3 – pokój Julii

Julia przymierza strój ślubny, w czym pomaga jej Marta. Dziewczyna prosi nianię, by (zgodnie z zaleceniami ojca Laurentego) zostawiła ją tej nocy samą i spała w komnacie pani Kapulet, ponieważ, jak twierdzi, będzie się długo modlić. Gdy zostaje sama, wyciąga flakonik z „trucizną” i po chwili wahania (obawia się, czy to jej jednak nie zabije, czy nie wpadnie w obłęd, budząc się sama w grobowcu pośród szczątków zmarłych, czy Romeo przybędzie na czas itd.) wypija zawartość, zostawiając na wszelki wypadek przy swym boku sztylet.

Scena 4 – sala w domu Kapuletów

Trzecia nad ranem w dzień ślubu, trwają ostatnie przygotowania, Kapulet pogania wszystkich dookoła, jednak jego żona zapewnia, że poradzi sobie w wydawaniu służbie poleceń. Pod dom przyjeżdża wraz z całym orszakiem Parys, Marta dostaje więc polecenie zbudzenia panny młodej.

Scena 5 – pokój Julii

Piastunka stara się zbudzić dziewczynę, jednak ta nie reaguje na jej głos. Marta przerażona odkrywa, że dziewczyna


Komentarze

    3 + 10 =