Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Romeo i Julia - streszczenie

nie śpi, tylko umarła i woła o pomoc, czym przyciąga do pokoju wszystkich rodziców dziewczyny, niedoszłego narzeczonego oraz ojca Laurentego, który jako jedyny zna prawdę i wie, że jest to śmierć pozorna jako skutek działania jego mikstury. Karze zgromadzonym zaprzestać lamentów i zanieść ubrane w żałobne szaty ciało dziewczyny do kaplicy cmentarnej.


AKT V

Scena 1 - Mantua

Akcja zostaje przeniesiona do miejsca przebywania Romea. Wskutek fatalnego nieporozumienia jego służący Baltazar informuje swego pana, iż Julia umarła. Zrozpaczony Romeo postanawia popełnić samobójstwo przy grobie ukochanej. Pyta znajomego aptekarza, czy nie mógłby sprzedać mu jakiejś silnej trucizny, jednak aptekarz początkowo nie chce się zgodzić, ponieważ w Mantui sprzedaż takich specyfików jest nielegalna. Zachęcony przez Romea sakwą pełną pieniędzy (czterdzieści dukatów), ubogi zielarz ulega w końcu namowom młodzieńca. Romeo wraz z flaszką trucizny wraca do Werony.

Scena 2 – cela ojca Laurentego

Przybywa zakonnik Jan, który miał za zadanie dostarczyć napisany przez ojca Laurentego list do Romea, w którym wyjaśnia on plan przedsięwzięty razem z Julią. Jednakże nieszczęśliwym trafem nie dociera on do adresata i ojciec Laurenty postanawia w samotności udać się do „grobu” Julii, by po jej przebudzeniu zabrać ją do swojej celi i tam czekać na męża dziewczyny. 

Scena 3 - cmentarz

Parys chce złożyć kwiaty na grobie Julii. Słysząc dochodzące z oddali głosy, chowa się nieopodal. Na cmentarz przybywa Romeo, który ma zamiar odebrać sobie życie u stóp ukochanej. Hrabia wychodzi z ukrycia i dochodzi między mężczyznami do walki, w wyniku której Parys ginie. Romeo, zorientowawszy się, iż to hrabia, składa jego ciało w grobowcu. Po chwili dostrzega „zmarłą” Julię i bez zastanowienia wypija truciznę, która pozbawia


Komentarze

    9 + 1 =